Avatar of mkavici

by

Google’dan ”yeni başlayanlar için İnternet” rehberi

24/11/2010 in İnternet

Google hazırladığı interaktif kitap ile kullanıcılara internetin alfabesini öğretmeyi planlıyor.

İnternet her geçen gün hayatımıza daha fazla yerleşiyor. Buna rağmen bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan kullanıcıların sayısı hiç de az değil. Bu alandaki eksikliği aşmak için Google, online bir kitap hazırladı. Bu kitap sayesinde kullanıcılar web siteleri ve tarayıcılar ile ilgili temel bilgilere daha kolay ulaşabilecek.

İnternet meraklıları bu kitapta TCP/IP, HTML, tarayıcı uzantıları ve kötü amaçlı yazılımlar gibi konular ile ilgili merak ettiklerini bulabilecek. İnternetin nasıl çalıştığını adım adım anlatan bu kitap, Google Chrome ekibi tarafından hazırlandı.

”İnternet nedir?” gibi çok temel bir soru ile başlayan kitap giderek karmaşıklaşan 20 farklı konuya değiniyor. Web uygulamaları, web programlama dilleri, tarayıcılar, gizlilik ve güvenlik gibi konular da online kitapta yer alıyor.

Google’ı bu kitabı hazırlamaya iten neden ise gerçekten ilginç.

Şirketin geçen sene yaptırdığı sokak anketlerinde katılımcıların sadece yüzde 8′i İnternet Explorer, Chrome, Mozilla Firefox gibi internet tarayıcılarının ne işe yaradığını doğru olarak cevaplayabilmiş.

Yine aynı ankete gore internet kullanıcılarının yüzde 90′ı Javascript , HTML5 gibi teknik terimlerin ne anlama geldiğini bilmiyor.

İnteraktif kitap için http://www.20thingsilearned.com adresini ziyaret edin veya pdf olarak indirin.

Kaynak: Zaman Online

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>